czwartek, 18 sierpnia 2011

Historia systemów operacyjnych

Historia systemów operacyjnych

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


Każdy użytkownik komputera korzysta na co dzień z systemu operacyjnego, często nawet nie wiedząc, że tak właśnie nazywa się Windows, którego używa. Przyjęło się, że systemy operacyjne są i działają, dlatego nie trzeba się nimi przejmować.
Nikt nie zastanawia się, jak radziły sobie komputery zanim pojawiły się nowoczesne systemy. A tymczasem historia ich powstania jest niezwykle fascynująca!
Wszystko zaczęło się ponad pół wieku temu – w 1956 roku, kiedy to firma General Motors wypuściła na rynek pierwszy system operacyjny - General Motors North American Aviation Input/Output System. Określenie „system operacyjny” było jednak mocno naciągane. System ten potrafił jedynie przetwarzać dane z kart dziurkowanych. Jako że w tamtych czasach tworzono oprogramowanie wyłącznie dedykowane poszczególnym maszynom, zainstalowano go w około 40 kopiach.
Kilka lat później, w 1964 roku rozpoczęto jednak produkcję uniwersalnych systemów operacyjnych. Uczyniła to firma IBM, a koszt wynosił 50 milionów dolarów. Gdy pod koniec lat sześćdziesiątych pojawiły się mniejsze komputery (nie zajmujące już całego pomieszczenia, a jedynie przypominające dużą szafę), rozpoczęto trzymać się pewnych standardów, które obowiązują do dziś.
Wtedy też pojawił się Unix, z którego wywodzą się wszystkie systemy operacyjne prócz Windowsa. Unix uważa się za pierwszy współczesny system operacyjny. Pojawiła się hierarchiczna struktura plików, podział na katalogi czy wielozadaniowość. Napisano go w nowym języku programowania – w C. Wcześniej, każdy system operacyjny przypisany był danemu sprzętowi. Dzięki tej innowacji, Unixa można było zainstalować praktycznie na każdym komputerze.
Kilka lat później, w 1973 roku, pojawił się pierwszy system operacyjny z graficznym interfejsem – Xerox Alto. Wykorzystywano go jedynie do 1981 roku i to tylko w celach badawczych.
W 1981 roku firma Microsoft wypuściła na rynek MS-DOS – prosty system operacyjny, który zapoczątkował przełom – instalowano go bowiem w komputerach osobistych.
W 1983 roku firma Apple produkuje pierwszy komputer biurkowy, który umożliwiał nawigację za pomocą myszy i pulpitu. Była to inspiracja dla Microsoftu, który w 1985 roku wypuszcza na rynek Windows 1.0 z graficznym intefejsem. Prawdziwą furorę robi jednak dopiero Windows NT, który pojawia się na rynku rok po pierwszym systemie operacyjnym Open Source – Linuksem. Od tamtego czasu zaczynają się już prężnie rozwijać nowoczesne, znane nam dziś, systemy operacyjne, które są prawdziwymi kopalniami funkcji – mają wbudowane wiele narzędzi, ułatwiających zarządzanie projektami, nawet tymi najbardziej zaawansowanymi.
Warto też wspomnieć o systemach operacyjnych na urządzenia mobilne. Ich historia rozpoczęła się już w 1989 roku, kiedy to pojawia się poprzednik systemu operacyjnego Symbian – Epoc16. Potem pojawia się już Windows Mobile i Android.
---
T.G.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz